Skromne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Gniewkowo

obchody odzyskania niepodległości przez Gniewkowo

17 stycznia to ważna data w historii naszego miasta. 101 lat temu Gniewkowo odzyskało niepodległość. Na przedpolach miasta zginął wtedy plutonowy Pająkowski, który stał się dla nas symbolem walki o niepodległość naszej małej Ojczyzny. Pamiętając o ofierze jego życia, czcząc jego pamięć i okazując wdzięczność za dar wolności, burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński zapalił znicze i złożył na mogile Gerharda Pająkowskiego wiązankę kwiatów od mieszkańców Gniewkowa.

 

Po mszy św., transmitowanej online z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie, przedstawiciele władz samorządowych Gniewkowa i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przedstawiciele partii politycznych, szkół, instytucji i stowarzyszeń oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy 101 lat temu walczyli o niepodległość Gniewkowa. Po zakończonej pod pomnikiem uroczystości, władze samorządowe odwiedziły grób doktora Jana Dreckiego, znajdujący się na gniewkowskim cmentarzu.

Tym samym zakończyły się w naszej gminie obchody 100-lecia Niepodległości, a zainaugurowany został Rok dr. Jana Dreckiego na terenie Gminy Gniewkowo. Zwieńczeniem obchodów był transmitowany online, piękny koncert zespołu Winyl Band „Na skrzydłach wolności”.

Podobne wpisy: