Monitoring czystości powietrza w Gniewkowie

czujnik

Zanieczyszczenie powietrza, smog, zadymienie od tzw. kopciuchów, to niestety problem, który występuje na naszym terenie. Gmina Gniewkowo podejmuje szereg działań, które mają przeciwdziałać szczególnie patologiom w zakresie palenia czym popadnie w piecach. Kontrole urzędników, szybkie reagowanie na zgłoszenia o nieprawidłowościach, akcje informacyjne, apele  to tylko niektóre działania, które podejmują włodarze naszej gminy, aby nam, mieszkańcom, ograniczyć czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Kolejnym  bardzo pozytywnym!  przedsięwzięciem jest montaż na terenie miasta czujników jakości powietrza. Takie urządzenia pomiarowe będą zlokalizowane na terenie SP1 (ul. Toruńska), Szkoły Branżowej (ul. Powstańców Wlkp.) oraz Przedszkola Bajkowa Kraina (ul. Moniuszki).

Wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym będą przekazywane do 40″ monitora LED, który będzie zamontowany na elewacji budynku MGOKSiR (ul. Dworcowa), dzięki czemu każdy mieszkaniec będzie mógł zobaczyć, jakie aktualnie powietrze unosi się nad naszym Gniewkowem.

Zamontowane czujniki Syngeos będą na bieżąco monitorowały parametry:

  • stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5,
  • stężenie pyłów zawieszonych PM 10,
  • wilgotność,
  • ciśnienie,
  • temperaturę powietrza (w stopniach Celsjusza).

Całkowity koszt systemu monitorowania powietrza to 20 tys. zł.

Co sądzicie o jakości powietrza w Gniewkowie? Jakie działania jeszcze można podjąć w zakresie czystości powietrza? Podzielcie się z nami swoimi uwagami i opiniami na adres: gniewkorama@kisgniewkowo.pl.

opis czujnikaczujnikczujniktablica

Podobne wpisy: