Gniewkowo ma swój sztandar

W sobotnie popołudnie, 23 kwietnia 2022 r., odbyła się niepowtarzalna i podniosła uroczystość nadania sztandaru Gminie Gniewkowo. Dzień ten zapisze się w historii gminy i — zapewne na długo — w pamięci tych wszystkich, którzy uczestniczyli w tej niezwykłej uroczystości.

Rozpoczęła ją msza święta sprawowana w intencji mieszkańców przez dziekana dekanatu gniewkowskiego, ks. Dariusza Nowaczyńskiego, w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie. W trakcie mszy pieśniom przewodziły połączone chóry zespołów Gniewkowian i Wierzchosławiczanek. Podczas liturgii poświęcony został sztandar Gminy Gniewkowo, którego rodzicami chrzestnymi są Lidia Stochmal i Julian Bajerowski.
 
Po zakończeniu eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli w korowodzie do sali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gniewkowie, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii, którą rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński, który w swej wypowiedzi podkreślił, że „to ogromny zaszczyt być gospodarzem podczas tak wielkiej uroczystości, na którą składa się praca wielu pokoleń mieszkańców i ich reprezentantów w samorządzie. To też ogromne zadanie i odpowiedzialność, którą nam wszystkim przyjdzie w udziale razem ponosić”. Minutą ciszy uczczono wszystkich zmarłych samorządowców, którzy pracowali na rzecz naszej lokalnej społeczności, a których już nie ma wśród nas.
 
W dalszej części Przewodniczący Rady Miejskiej Szymon Krzysztofiak przedstawił treść uchwały w sprawie przyjęcia sztandaru Gminy Gniewkowo, po czym nastąpiło uroczyste jego przekazanie honorowemu pocztowi sztandarowemu: chorążemu Markowi Bilickiemu w asyście Wioletty Piernik oraz Moniki Karczewskiej. Fundatorzy sztandaru wbili symboliczne gwoździe w jego drzewiec, a następnie odebrali z rąk chrzestnych okolicznościowe certyfikaty i podziękowania. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęła się ostatnia, artystyczna część spotkania, którą specjalnie na tę okazję przygotował Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko to — pełne rozmachu, wzbogacane historycznymi kostiumami i rekwizytami — wzbudzało zachwyt, uśmiech, a chwilami łzy.
 
Nadany Gminie Gniewkowo sztandar poszerzył i dopełnił gamę symboli gminy, obok herbu gminy, flagi, insygniów władzy samorządowej i pieczęci, które są ważnym elementem wizerunkowym lokalnej społeczności.
 
Dziękujemy całemu zespołowi MGOKSiR w Gniewkowie za profesjonalne przygotowanie uroczystości, a Dyrektorowi Pawłowi Mikuszewskiemu dodatkowo za opracowanie jej przebiegu i poprowadzenie całości.
 
Tekst: UM Gniewkowo
Foto: W. Bujak (UM Gniewkowo)
 

Podobne wpisy: