[Relacja] Doktor Jan Drecki uhonorowany raz jeszcze

14 lutego br. na cmentarzu w Gniewkowie odbyła się uroczystość przytwierdzenia na grób doktora Jana Dreckiego (1888-1970) tabliczki żołnierza AK.

Jest to akcja rządowa, prowadzona przez wojewodę kujawsko-pomorskiego w ramach programu NIEPODLEGŁA. Nasz ośrodek zgłosił kandydaturę doktora Dreckiego, ponieważ jako kapitan WP, lekarz wojskowy, w okresie II wojny światowej, gdy zamieszkiwał w Błoniu k. Warszawy, był żołnierzem AK i służył pomocą medyczną oddziałom partyzanckim w okolicy.

Słowo w imieniu wojewody wygłosił pan Jacek Tarczewski, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczystość poprowadził pan Jarosław Jakubowski, Pełnomocnik Wojewody ds. Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej. W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński, Dyrektor MGOKSiR w Gniewkowie Paweł Mikuszewski – wnioskodawca; delegacja SP nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego z Dyrektor Elżbietą Torgowską na czele, dzieci i młodzież szkolna, nauczyciele, harcerze, mieszkańcy Gniewkowa. Honorową wartę przy grobie objęli żołnierze WOT.

Uroczystość miała podniosły charakter. Odbyła się ona akurat 14 lutego – w dniu przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Na grobie doktora Dreckiego spoczęły liczne wiązanki biało-czerwone. Przypomnijmy, że ubiegły rok 2021 minął pod honorowym patronatem doktora Jana Dreckiego, a dzisiejsza uroczystość była symbolicznym zwieńczeniem tamtego roku.

Tekst: Katarzyna Podczaska
Zdjęcia: MGOKSiR

Podobne wpisy: