[Relacja] Wielki dzień dla SP2 – Dr Drecki nowym patronem

14 października 2021, w Dzień Edukacji Narodowej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewkowie zyskała nowe imię. Patronem został dr Jan Drecki, lekarz, społecznik, Honorowy Obywatel Gniewkowa. Wydarzenie stało się integralną częścią Roku Dr Dreckiego, ustanowionego przez Radę Miejską, i doskonale się w niego wpisało. Jak przebiegała uroczystość?

Po przywitaniu gości przez Dyrektor SP2 Elżbietę Torgowską, rozpoczęła się część oficjalna — czyli nadanie szkole podstawowej nowego imienia. Dyrektor zaprezentowała nowe logo szkoły, zaprojektowane przez plastyczkę, p. Iwańską. Głos zabrał nauczyciel historii, p. Kręc, który przybliżył wszystkim postać Dreckiego i przypomniał jego najbardziej charakterystyczne cechy, w tym dogłębny patriotyzm, nie tylko lokalny. Później Przewodniczący Rady Miejskiej Szymon Krzysztofiak odczytał stosowną uchwałę. Następnie część zgromadzonych udała się przed budynek szkoły, aby uroczyście odsłonić nową tablicę, wcześniej skrywaną przez biało-czerwoną flagę. Po dokonaniu tego symbolicznego aktu, uczestnicy wrócili, by obejrzeć i posłuchać dalszą część, tym razem artystyczną.

Uczniowie SP2, w ramach scenariusza p. Bożko i p. Wieczorek, opowiedzieli zgromadzonym historię o życiu w zdrowiu i chorobie, ujętą w trzech znanych nam wszystkim utworach literackich. Był to „Tajemniczy ogród”, „Chłopcy z Placu Broni”, a także „Oskar i pani Róża”. Na gitarach klasycznych przygrywali uczniowie SP2. Życzenia pracownikom szkoły złożył także samorząd uczniowski. Po tej części Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński wręczył wszystkim zebranym dyrektorom szkół z gminy Gniewkowo — pamiątkowe medale z wizerunkiem Dreckiego.

W dalszej części nastąpiły gratulacje, podziękowania i życzenia, kierowane na ręce Dyrektor SP2 Elżbiety Torgowskiej. Głos zatem zabrali tym razem ci z najbardziej znamienitych zgromadzonych gości. Po życzeniach i upominkach goście ci otrzymali zaproszenie na poczęstunek w Zajeździe „Harasówka”. Nie tylko Dzień Edukacji Narodowej, a podwójne święto — nadania SP2 nowego imienia Doktora Jana Dreckiego — na pewno zapisze się w pamięci wszystkich. Wielu podkreśla, że wybór Dreckiego na patrona SP2 to doskonały wybór, ponieważ może być wzorem on dla wielu gniewkowian, w tym przede wszystkim dla uczniów. Uroczystość była transmitowana live.

Tekst i zdjęcia: RN

Podobne wpisy: