[(TY)DZIEŃ ZIEMI] Zdrowa woda urody doda, a wieku odejmie

Nie bez powodu mówi się, że woda jest życiodajna. To podstawowy składnik organizmów żywych, w tym oczywiście organizmu ludzkiego. Zawartość wody w nim wynosi od około 60 do 70%. Chociaż kojarzy się głównie z pracą nerek, warto zaznaczyć, że przyczynia się ona również do lepszej pracy serca, mózgu, jelit i wątroby. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu można poprawić pamięć, zniwelować bóle głowy, lepiej przyswajać składniki odżywcze oraz zapewnić sobie lepsze dotlenienie czy koncentrację. Pytania, jakie powstają, są następujące: po co więc pijemy wodę? W jakiej ilości powinna być spożywana? Jak pić więcej wody, by zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie swojego organizmu?

Warto zaznaczyć, że wodę spożywamy nie tylko w napojach, ale także z żywnością: to przede wszystkim zupy, owoce oraz warzywa. By odpowiedzieć na pierwsze pytanie, po co pijemy wodę? – trzeba napisać: aby po prostu usprawnić działanie swojego organizmu, w tym zwłaszcza układu trawiennego, ale także oddechowego, sercowego czy oddechowego, a także pracę mózgu (pamięć, koncentrację, zdolność uczenia się nowych rzeczy). Bez wątpienia utrzymywanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie ma dla niego zbawienne skutki.

W jakiej ilości powinna woda być spożywana? Na to pytanie odpowie nam na przykład dietetyk, choć są również szybsze i tańsze na to sposoby. Istnieje mianowicie możliwość sprawdzenia swojego zapotrzebowania na dzienną dawkę wody chociażby przez fit aplikacje mobilne czy kalkulatory, które można znaleźć w internecie. Zależnie od wieku, płci, wagi, wzrostu, zapotrzebowanie to będzie się różnić. Czynnikami, które jeszcze bardziej indywidualizują ten wymiar, są przykładowo: klimat, temperatura otoczenia, poziom aktywności fizycznej czy rodzaj przyjmowanego pożywienia, a może specjalnie skonstruowana dieta.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że woda wpływa również na to, że oprócz generalnego lepszego funkcjonowania i samopoczucia, możemy schudnąć. Odpowiednie nawodnienie oznacza bowiem, że jemy tylko wtedy, kiedy naprawdę jesteśmy głodni oraz odczuwamy prawdziwy głód. Warto też zaznaczyć, że nienawodniony człowiek nie będzie czuł pragnienia – to błędne koło. Pić wodę po prostu trzeba, a jak zrobić tak, aby pić jej więcej? Są aplikacje mobilne, przypominające o wypiciu szklanki wody. Wodę w butelce czy bidonie warto mieć zawsze przy sobie, czy to w domu, czy w pracy. Jeśli pijemy kawę, zakończmy rytuał wypiciem również i wody. Gdy znajdziemy już taką, która nam smakuje, można pomyśleć o dodatkach: cytrynie, mięcie, imbirze czy melisie. Jak w tytule, zdrowa wody urody doda, a wieku odejmie – warto pić to, co daje nam siłę do działania, sprawia, że organizm działa prawidłowo, a my sami – wyglądamy i czujemy się lepiej.

Tekst: RN

Podobne wpisy: