[(TY)DZIEŃ ZIEMI] Less/zero waste – co to jest?

Wśród postaw proekologicznych wyróżnia się dwa ruchy: less waste oraz zero waste. Co to właściwie jest? Na czym polega? Czym less różni się od zero? W wolnym tłumaczeniu less waste to „trać mniej”, a zero waste „nie trać nic”. Intuicyjnie możemy już zatem dowiedzieć się, czym te dwa ruchy w ekologicznym stylu życia się charakteryzują. Niemniej jednak, warto na pewno szerzej objaśnić, czym less waste, a czym zero waste, jest.

Zacznijmy od less waste

Jest to taki styl życia, który zakłada niemal maksymalne ograniczenie ilości produkowanych odpadów do całkowicie wystarczalnego minimum. Zadaniem dla osoby, która chce być less waste, jest przede wszystkim ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu, jaki zagraża środowisku naturalnemu. Jak można to zrobić? Przemyśleć swoje zakupy i podejmować odpowiednie zakupowe decyzje. Nie nabywać za dużo. Dobrze użytkować zakupioną żywność i przedmioty. Maksymalnie wykorzystać pozostałości i resztki pożywienia, tych niejadalnych pozbywając się do specjalnie przeznaczonego ku temu pojemnika. To również segregacja śmieci w ogóle.

Skończmy na zero waste

Zero waste charakteryzuje się sześcioma zasadami – 6R. To zbiór zasad znaczący dla tego proekologicznego stylu życia. Jakie to zasady?

Refuse (odmawiaj) – myśl i podejmuj takiej decyzje, aby dbać o to, by dodatkowe śmieci nie trafiały do Twojego domu.

Reduce (redukuj) – minimalizuj i nie nabywaj niepotrzebnych produktów, które mogą się zmarnować.

Reuse (używaj ponownie) – to w skrócie przekazywanie za darmo albo sprzedaż niepotrzebnych rzeczy osobom, które je bardziej potrzebują, oraz wielokrotne używanie rzeczy, których nie trzeba wyrzucać (np. lniany worek na chleb).

Repair (naprawiaj) – kiedy popsuje się sprzęt czy w ubraniu powstanie dziura, warto naprawić go samodzielnie (albo oddać specowi), a odzież zszyć, aby od razu nie wyrzucać.

Recycle (recyklinguj) – stawiaj na ponowne wykorzystanie przedmiotów, które mają ku temu predyspozycje, na przykład segreguj szklane i plastikowe butelki.

Rot (kompostuj) – nie każdy ma ogród, ale prawie każdy ma balkon – kompostowanie to wykorzystywanie odpadów biologicznych celem nawożenia roślin.

Podsumowanie – less czy zero waste?

Jak widać, „trać mniej” od „nie trać nic” nieco się różni, niemniej jednak na pewno warto wybrać którąś z tych ekologicznych „filozofii”. Kiedy tracimy mniej albo nie tracimy wcale, dbamy o środowisko naturalne, planetę Ziemię, która jest z pewnością niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, dbamy o nasze rodziny i o samego siebie. Czy wiesz już, czy wybierzesz less czy zero waste?

Tekst: RN

Podobne wpisy: