[OBY DO WIOSNY] Wiosenne porządki

Te domowe, wiosenne porządki, do jakich należy zwykłe sprzątanie, pominiemy. Są oczywiste! Skoncentrujemy się natomiast na kilku, różnych innych obszarach, wykraczających poza zwykłe ogarnianie, do jakiego należy przykładowo mycie okien, odkurzanie dywanów i mebli czy też czyszczenie podłóg. Skupimy się na poradach wiosennych porządków w zakresie sprzątania: szafy, balkonu oraz ogrodu.

Czysta szafa, czyli jaka szafa?

Jeśli posiadamy osobną szafę z ubraniami albo nawet garderobę, powinno trzymać się w niej porządek i systematycznie ją odświeżać. Odświeżenie garderoby może przede wszystkim polegać na wyrzuceniu starych, niedobrych ubrań i butów, a pozostawieniu tych, które pasują i są odpowiednie na ciepłą porę, jaką jest wiosna. Można śmiało schować ubrania zimowe i zastąpić je odzieżą lekką oraz przyjemną. Ubrania i obuwie można ułożyć rodzajami, kolorami, a nawet, gdy mamy wystarczającą ilość miejsca, całymi stylizacjami. Warto wyposażyć się w organizery, na przykład do bielizny. Nie tylko porządkują one szafę, ale także wprowadzają w niej niezbędne ład i harmonię.

Uporządkowany balkon, czyli jaki balkon?

Po zimie zastaniemy na balkonie wiele pozostałości, typu zabrudzenia po śniegu, nawet jesienne liście, wiele kurzu, a także pewnie nagromadzone meble czy kartony albo słoiki. Na wiosnę warto wszystkiego pozbyć się, wszakże jest to nowy start i krok w nowy, astronomiczny rok. Przygotowanie balkonu na wiosnę warto zrobić krokami. Przede wszystkim, zacząć od czyszczenia barierek i parapetów. Jeśli planujemy przesadzać kwiaty, warto zabrać się za to już na tym etapie. Następnie podłoga, wcześniej oczyszczona z zalegających na niej przedmiotów, potem układanie wszelkich drobiazgów, które trzymamy na balkonie, w tym przykładowo balkonowych mebli. Warto wprowadzić powiew świeżości na balkonie, który powinien być jak najbardziej czysty oraz możliwie przestrzenny.

Wiosna w ogrodzie, czyli co i jak?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domowego podwórka z ogrodem, wiosna to szczególny czas, aby zadbać także i o niego, ponieważ to pora, kiedy przyroda budzi się do życia i wszystko w niej na nowo zaczyna swój cykl. Po zimie możemy zastać ogród niestety w stanie dość opłakanym. Zacznijmy od zdejmowania zimowych osłonek z roślin, przycinania ich, modelowania żywopłotów, a także od czyszczenia nawierzchni twardych, na przykład myjką ciśnieniową. To samo z tarasem, jeśli go mamy, czy też inną werandą albo przedsionkiem. Ogród, jako że jest powierzchniowo największy, wymaga najwięcej nakładów pracy. Warto do pomocy zaangażować całą rodzinę, w tym nawet i dzieci. To samo w przypadku działek, wszakże na nich ogród, czy to ozdobno-roślinny, czy warzywno-owocowy, również jest obecny.

Jak widać, wiosenne porządki to nie tylko okazja do pracy i osiągnięcia spokoju oraz harmonii, ale także czas, kiedy możemy te rzeczy robić wspólnie ze swoją rodziną. To pora, kiedy łączymy wysiłki celem uzyskania dobrego efektu i wizualnego, i korzystnego dla naszego samopoczucia oraz nastroju. Tam, gdzie czysto i gdzie panuje porządek fizycznie, tam czysto również jest w umyśle.

Podobne wpisy: