John Porter w ciekawostkach

Rockman, bluesman. Artysta, poeta. Gwiazda, legenda. Polsko-brytyjski muzyk występował solowo, współpracował z innymi twórcami, tworzył w zespole, a także w duecie. Urodził się w 1950 roku, od 1976 mieszka w Polsce.
 
Pierwszą ciekawostką o Johnie Porterze jest to, że w 1977 poznał Korę i Marka Jackowskiego. Utworzyli Maanam-Elektryczny Prysznic, który później przekształcił się po prostu w Maanam. Muzycy rozstali się w 2 lata później (1979), zagrawszy wcześniej wspólne koncerty i nagrawszy kilka utworów. Jeden z nich, „Brave Gun”, skomponowany i zaśpiewany przez Johna Portera (Kora robi chórki), znalazł się na kompilacji Maanamu pt. „Miłość jest cudowna (1975-2015)”.
 

Kolejny fakt: po rozstaniu z muzykami, Korą i Markiem Jackowskim, John Porter wziął sprawy w swoje ręce i założył Porter Band. Pierwszym albumem grupy jest „Helicopters” (1980), który okazał się przełomowy i rozpoczął w Polsce erę nowoczesnego, alternatywnego rocka. Wielokrotnie nagradzany, uważany przez krytyków i melomanów za jeden z najlepszych rockowych albumów polskiej muzyki rozrywkowej, jest do odsłuchu w całości jest na YouTube. 

Inna ciekawostka: ogromny sukces komercyjny John Porter osiągnął w duecie z dawną wokalistką Varius Manx, Anitą Lipnicką. Ich współpraca obfituje aż w 3 albumy studyjne i jedną EP. Utwór z pierwszej ich wspólnej płyty, „Nieprzyzwoitych piosenek”, to „Bones of Love”, którego melodię pewnie kojarzycie z radia.

Ostatnią płytą studyjną nagraną z Porter Band jest „Porter Band ’99” (1999), z którego to albumu pochodzi utwór, jaki m.in. Porter zagra w Gniewkowie – to „Leather Skirt”.

Porter & Lipnicka pożegnali się z fanami albumem o tytule – „Goodbye” (2008). Pochodzi z niego utwór „Lonesome Traveller”, do którego powstał też videoklip. Granie to bardzo atmosferyczne, folkowe, niemal gotyckie. Historia, kultura i podróżowanie, ale również i poszukiwanie tożsamości, to znaczące dla twórczości Portera motywy, po jakie często sięga.

Prawdziwa rakieta. Bomba. Muzyczny majstersztyk. Tak oceniamy współpracę Portera z Adamem „Nergalem” Darskim, pod szyldem Me And That Man. Klimat podróżniczy, amerykański, jak zwykle oczywiście gitarowy – to zaiste mieszanka wybuchowa.

Najświeższym albumem, jaki wydał John Porter solowo, jest „Honey Trap” (2014). Płytę promuje utwór tytułowy, do którego został zrealizowany teledysk. Zdjęcia do videoklipu miały miejsce w opuszczonym budynku. Atmosfera i klimat są piorunujące, wszystko okraszone przejmującym śpiewem i niepowtarzalnymi słowami Portera.

Końcowa ciekawostka dotycząca muzyki Portera związana jest z albumem „Philosophia”, nagranym we współpracy z Wojciechem Mazolewskim, basistą i kontrabasistą jazzowym. Płyta nominowana do Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku Rock, ujrzała światło dzienne w roku 2019. „Don’t Ask Me Questions” pochodzi właśnie z niego. Wy też nie pytajcie :), a po prostu bądźcie jutro z nami.

John Porter wystąpi w MGOKSiR w Gniewkowie, na sali koncertowej, 27 lutego br., o godz. 18.00. Koncert transmitowany będzie na żywo na Facebooku MGOKSiR Gniewkowo oraz na YouTube (tam w znakomitej jakości). Wydarzenie organizuje GOK wspólnie z GOK-iem Luzino, Partnerem z woj. pomorskiego.

Podobne wpisy: