Spacer kobiet w Gniewkowie

strajk

Ostatni tydzień października br. z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem SARS-Cov-2, służba zdrowia na granicy wydolności, przygotowania do Wszystkich Świętych, „Zaduszek poetycko-muzycznych”, wyrok Trybunału Konstytucyjnego i protesty, które wywołał, oraz decyzja naszego rządu o zamknięciu cmentarzy ogłoszona z kilkugodzinnym tylko wyprzedzeniem.

W tym czasie grupa kobiet z Gniewkowa i okolic postanowiła także wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku TK, a że ze względu na obostrzenia zgromadzenia były zakazane, to „umówiły się na spacer”. Była to całkowicie oddolna inicjatywa, odcinająca się od jakiejkolwiek opcji politycznej.

Zapraszamy do zapoznania się z nadesłanym tekstem jednej z kobiet zaangażowanych w przygotowanie i nagłośnienie „Spaceru Kobiet”. Artykuł znajduje się także w najnowszym numerze Gniewkoramy.

Zaznaczamy jednocześnie, że Gniewkorama nie zabiera głosu w kwestiach politycznych, światopoglądowych, czy też wiary, a niniejsza publikacja jest nadesłaną relacją z konkretnego wydarzenia, w którym wzięło udział kilkaset osób i nie można nad nim przejść obojętnie.

TAK dla wyboru, NIE dla zakazu!

Pod takim hasłem w piątek, 30 października 2020 r., odbył się w naszym miasteczku „Spacer Kobiet”.

Liczna grupa osób protestowała przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ale nie tylko! Chodziło też o coś więcej! Protestujący zebrali się na Rynku, skąd wyruszyli na spacer ulicami Sobieskiego, Inowrocławską, Dreckiego, Piasta, Dworcową i wrócili na Rynek.

Dlaczego przyłączyłam do Strajku Kobiet? Chciałam pokazać, jak ważny jest dla mnie Wybór. Wolny wybór!

Tylko tyle i aż tyle! Takie oczekiwania mają, tego domagają się protestujące kobiety. Chcą w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu móc decydować, co zrobią. Dlatego właśnie przyłączyłam się do Strajku Kobiet!

Nie rozumiem, dlaczego ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł akurat teraz? Przecież nie od dziś wiadomo, że temat aborcji zawsze wywołuje w naszym kraju wiele skrajnych emocji.

Czy rząd nie ma się czym zajmować? Czy nie jesteśmy w środku szalejącej pandemii? Czy nasza służba zdrowia nie potrzebuje wsparcia? Kto i po co zadecydował o zajmowaniu się tą sprawą akurat TERAZ?! Komu zależy na rozkręcaniu tej spirali nienawiści i agresji?

Wspieram wszystkie kobiety, które domagają się wolnego wyboru. Wspieram całym sercem kobiety, które musiały podjąć decyzję o przerwaniu ciąży, bo wyobrażam sobie, z jakimi uczuciami musiały się zmagać. Wspieram kobiety, które wychowują niepełnosprawne dzieci. Tych dramatycznych historii jest wiele.

Myślę, czuję, decyduję!

Dziękuję za ten spacer wszystkim uczestnikom oraz policji, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem i tym, którzy wspierali nas na odległość.

Wspaniałe jest to, że tyle ludzi potrafi się zmobilizować! Potrafią być solidarni i popierają kobiety, które tak licznie walczą o lepszą Polskę i o NASZE PRAWA!

Jestem wzruszona, jeszcze raz dziękuję wszystkim za pokazanie, że Gniewkowo nie jest obojętne i ma swój głos.

strajk

Podobne wpisy: