Zaduszki poetycko-muzyczne

zaduszki

Listopad tradycyjnie nastraja nas do chwili zadumy i wspomnień osób, które zakończyły już swoją ziemską wędrówkę.

Pamięć o tych, co odeszli, jest przyczynkiem do corocznych spotkań muzycznych w ramach koncertu zaduszkowego. Wydarzenia te były organizowane przez gniewkowski MGOKSiR zwykle w formie otwartej dla publiczności, jednakże w sytuacji obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, słuchacze zostali zaproszeni do obejrzenia i wysłuchania koncertu w trybie online.

Koncert miał dwie odsłony. Jedną poetycką, którą przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Branżowej w Gniewkowie oraz muzyczną. Tutaj swój recital wykonał laureat tegorocznych Opolskich Debiutów – Kamil Czeszel.

W programie poetyckim oparto się na wierszach Michała Siewkowskiego, Lechosława Kaczmarka oraz Wisławy Szymborskiej, a także wykorzystano fragmenty pracy konkursowej „Kujawy – Mnie ta ziemia od innych droższa” byłej uczennicy Gimnazjum w Gniewkowie – Moniki Bożko. Cieszy nas bardzo fakt, że aż tylu uczniów zaangażowało się w przygotowanie tego przepięknego, okraszonego poezją i tradycją występu, a byli to: Anna Głowacka, Maja Piernik, Wiktoria Folczyńska, Julia Jędrzejewska, Sara Metera, Hanna Mikuszewska, Wiktoria Szerszeń, Weronika Kraska, Julia Grzegorek i Hubert Sobczak.

Scenariusz do tej części koncertu przygotowała p. Anna Bożko przy współpracy z p. Dorotą Wieczorek i Agnieszką Polanowską.

W odpowiedni nastrój wszystkich wprowadziła specjalnie dobrana muzyka Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.

Druga część – muzyczna – została przygotowana i wykonana przez Kamila Czeszela. Bardzo skromny i pogodny człowiek, obdarowany niesamowitym talentem interpretacyjnym i wokalnym. Szerszej publiczności dał się poznać dopiero podczas tegorocznego występu w 57. KFPP „Opole 2020”. Swoją piosenką „Burze” wygrał konkurs „Debiuty”. Silny i poruszający głos Kamila podkreślił nostalgiczny nastrój koncertu. „Dziwny jest ten świat”, „Życia mała garść”, „Sen o Wiktorii” – to tylko niektóre piosenki, które na nowo dla nas zinterpretował Kamil. Cały jego program muzyczny był specjalnie dobrany do charakteru naszego wydarzenia, a osobiste odniesienia do nieżyjących już genialnych artystów, których twórczość przywoływał, jeszcze głębiej wprowadzały nas w nastrój przemijania. Cały koncert jest dostępny na naszym profilu FB. Zachęcamy do jego wysłuchania.

zaduszki zaduszki

 

Podobne wpisy: