[Relacja] Kultura pączkuje, czyli w GOK-u na pogawędkach

W miniony Tłusty Czwartek pracownicy miejscowego ośrodka kultury zapraszali na pączka z kawą w ramach inicjatywy Kultura pączkuje. Była to okazja nie tylko do skonsumowania słodkości prosto z KGW Suchatówka, lecz także czas rozmów z mieszkańcami, którzy – niektórzy z nich – zechcieli podzielić się swoimi refleksjami na tematy rozmaite, w tym wypowiadali się na temat działań samego MGOKSiR.

Wydarzenie Kultura pączkuje polegało także na losowaniu ruloniku z cytatem, pochodzącym prosto od Patronów Roku 2022, których co roku ustanawia Sejm. W tym roku są to patroni szczególni. Jest wśród nich m.in. pisarka Maria Konopnicka, himalaistka Wanda Rutkiewicz, przeciwnik totalitaryzmów w każdej formie Józef Mackiewicz, autor hymnu Polski Józef Wybicki czy też nawet – całościowo – epoka romantyzmu. Czym podzielili się niektórzy z mieszkańców, zainspirowani nierzadko tym, co wylosowali? (Tutaj więcej o Patronach 2022)

Rozmowy w większości oscylowały wokół aktualnych wydarzeń politycznych, ale także koncentrowały się na sprawach lokalnych. Mieszkańcy skarżyli się na odczuwalnie wyższe ceny, martwili się o swoją przyszłość, nie tylko finansową, ale i o swoje bezpieczeństwo. Zaniepokojeni tym, co dzieje się na scenie międzynarodowej, wyrażali także troskę o miejscowe zakątki gminy Gniewkowo, które jeszcze potrzebują odnowy czy rewitalizacji. Pytani o działanie MGOKSiR, o docieranie z informacją i promocją do nich, w większości odpowiadali, że zauważalnie wiele się w GOK-u dzieje i że jest to miejsce wyjątkowo kolorowe na mapie Gniewkowa. Mieszkańcy byli zapraszani nie tylko na pozostałe wydarzenia MGOKSiR w przyszłości, ale także na stronę internetową GOK-u – www.kisgniewkowo.pl – które staje się podstawowym źródłem informacji o inicjatywach gniewkowskiego domu kultury. Widać, że to miejsce żyje – powiedziała jedna z gości.

Rozdane zostało ponad 100 pączków, a co najważniejsze – trwały budujące rozmowy. Przed godz. 15:00 zabrakło słodkości. Kultura pączkuje, kultura jest, kultura działa. Pamiętać można, a może nawet trzeba, że w czasach trudnych… to kultura właśnie jest tym, co przemawia o tożsamości narodu i pozwala mu przetrwać. Historia Polski (i nie tylko) niejednokrotnie na swoich kartach to pokazała.

Tekst i zdjęcia: RN

Podobne wpisy: