[News] 15 stycznia w GOK-u niezwykły wernisaż. W roli głównej dzieła Picassa

15 stycznia 2022 w gniewkowskim ośrodku kultury, czyli MGOKSiR, będzie otwarcie niezwykłej wystawy artystycznej. Gniewkowianie będą mieli możliwość na własne oczy ujrzeć dzieła sygnowane przez słynnego artystę, jakim jest Pablo Picasso. Styczniowy wernisaż wystawy o tytule „Pablo Picasso. Grafika nieokiełznana” rozpocznie się o godz. 18:00 na sali koncertowej GOK-u. Wstęp będzie darmowy.

Pablo Picasso, wielki i wszechstronny artysta XX-wieczny, to malarz, grafik, rzeźbiarz, ceramik i rysownik – którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć kojarzony głównie z kolorowymi portretami malarskimi, był w istocie o wiele bardziej „zajęty”, gdy chodzi o sztukę. Zajmował się kilkoma jej dziedzinami, uprawiał ją w różny sposób, zależnie od okresu swojej twórczości.

Na wystawie w GOK-u będzie można ujrzeć przede wszystkim grafiki sygnowane przez Picasso. Na stronie internetowej MGOKSiR znajduje się szczegółowy, jednostronicowy Opis wystawy, który udostępniamy również na gniewkorama.pl w całości.

Poczytajcie!

Pablo Picasso. Grafika nieokiełznana

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik), jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian min. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat 30. XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – Ambroise Vollard – zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik – akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem, a raz kulturą aktualną. Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60. (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanalii, corridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które oglądać możemy na wystawie, są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty.

W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania Wieży Eiffla. Prace te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo Montmartre. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów, to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo Verve Mourlot. Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny – Wojna i Pokój z 1954 roku – jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

Wystawa „Pablo Picasso. Grafika nieokiełznana” będzie w GOK-u dostępna do oglądania do 4 lutego 2022.

Tekst: RN

Podobne wpisy: