[Relacja] Koronawirus w szkołach i przedszkolu gminnych Gniewkowa. Jaka jest aktualna sytuacja?

Gniewkorama zapytała dyrektorów placówek szkolnych i przedszkolnej gminy Gniewkowo o sytuację związaną z epidemią koronawirusa w miejscach, którymi zarządzają. Jaka jest zatem sytuacja – na dzień dzisiejszy – dotycząca koronawirusa w szkołach i przedszkolu gminnych Gniewkowa?

Branżowa Szkoła I Stopnia w Gniewkowie

W Branżowej Szkole I Stopnia w Gniewkowie zajęcia są stacjonarne, ponieważ nie ma ucznia czy pracownika na dzień dzisiejszy, który miałby kwarantannę. Istnieje w tej szkole pełne zachowanie zasad sanitarnych.

Szkoła Podstawowa im. Księstwa Gniewkowskiego w Murzynnie

Placówka szkolna w Murzynnie prowadzi nauczanie stacjonarne. W oparciu o wytyczne, zachowywane są wszelkie zasady sanitarne. Sytuacja jest spokojna i opanowana – na tyle, na ile pozwalają trudne czasy pandemii.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie

W „jedynce” w Gniewkowie nauczanie odbywa się częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie. Od 15 listopada do 3 grudnia są pojedyncze klasy, które mają nauczanie na odległość, przy czym podkreśla się, że stabilne łącza internetowe gwarantują uczniom naprawdę sprawną naukę. Sytuacja jest w miarę spokojna, są pojedyncze przypadki zachorowań. Obowiązują zasady sanitarne, są termometry do mierzenia temperatur oraz środki do dezynfekcji. Przykładowo jeszcze – myte są na bieżąco korytarze czy klamki.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego w Gniewkowie

Nauka w „dwójce” odbywa się stacjonarnie. Sytuacja jest spokojna, opanowana. Wśród zasad sanitarnych wymienia się dystans, stosowanie maseczek, higienę, wietrzenie czy bieżącą dezynfekcję. Uczniowie w częściach wspólnych noszą maseczki. Między klasami zachowana jest przestrzeń – w dystansie pozostają wszystkie klasy. W szkole są termometry. W stołówce istnieje zasada rozwożenia na specjalnych wózkach jedzenia do stołów, czyli nie ma kolejek – uczniowie zachowują dystans także i tam.

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wierzchosławicach

W szkole na terenie Wierzchosławic osiem klas ma nauczanie zdalne (jedna do końca tego tygodnia, a reszta do 10 grudnia), a pozostali uczniowie uczą się tradycyjnie. Ci, którzy uczą się zdalnie, a mają ograniczone możliwości korzystania ze swojego sprzętu, otrzymali laptopy, które w zeszłym roku dał szkole burmistrz Adam Straszyński.

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kijewie

Szkoła w Kijewie może pochwalić się stabilną sytuacją, ponieważ wszyscy uczniowie uczą się stacjonarnie – „zgodnie z planem”. Od 1 września, póki co, nie chorowało żadne dziecko. Obowiązują zasady sanitarne, są stacje do dezynfekcji w jednym i drugim budynku. Z uwagi na duże tereny, uczniowie starsi i młodsi przebywają osobno. Możliwość wejścia osób trzecich do szkoły – jest mocno ograniczona.

Szkoła Podstawowa im. ks. Ignacego Posadzego w Szadłowicach

W Szadłowicach nikt nie jest objęty kwarantanną – klasy 1-8 oraz zerówka uczą się stacjonarnie. Obowiązuje pełen reżim sanitarny.

Szkoła Podstawowa w Gąskach

Zajęcia w Gąskach są dla uczniów w większości przypadków stacjonarne, aczkolwiek z wyjątkami (3 klasy wcześniej, a aktualnie jedna klasa – jest na kwarantannie). Obowiązują zasady sanitarne w oparciu o aktualne wytyczne oraz rozporządzenia.

Przedszkole „Bajkowa Kraina” w Gniewkowie

Gminne przedszkole Gniewkowa funkcjonuje normalnie, na ile pozwala czas pandemii – czyli w reżimie sanitarnym (według tych samych zasad od zeszłego roku). Dzieci przebywają w swoich salach, nie ma zajęć w większych grupach. Wszelkie uroczystości są nagrywane i przekazywane do wglądu osobom, których dotyczą, np. rodzicom czy w przyszłości babciom i dziadkom. Dzięki tablicom multimedialnym umożliwione jest wyświetlanie dzieciom koncertów czy teatrzyków w formie online. Do przedszkola nie zaprasza się teraz gości, osób trzecich, a rodzice na wejściu pozostają w obrębie wszelkich zasad sanitarnych. Dzieciom codziennie na wejściu mierzy się temperaturę. Podkreśla się bieżący kontakt z rodzicami – telefoniczny, przez komunikatory typu Messenger, a także stronę internetową „Bajkowej Krainy” czy też prowadzony przez placówkę profil na Facebooku.

Reasumując, choć wytyczne dla szkół i przedszkoli różnią się pewnymi szczegółami, reżim sanitarny jest z pewnością tym, co ściśle przestrzegane jest w placówkach szkolnych i przedszkolu na terenie gminy Gniewkowo. Czasy nie należą do najłatwiejszych, ważne są szybkie reakcje na zastaną rzeczywistość i bycie przygotowanym na wiele różnych ewentualności. Szkoły i przedszkole pozostają elastyczne, reagują szybko w razie problemów, a ich ogólna sytuacja pozostaje na tyle stabilna, na ile pozwala specyfika aktualnych czasów pandemii koronawirusa.

Tekst: RN

Podobne wpisy: