[Kultura] O andrzejkach w telegraficznym skrócie

Krótka historia andrzejek
 
Czym właściwie są andrzejki? Mają one dość długą historię, bo zwyczaj ich obchodzenia sięga aż XVI wieku. Andrzejki obchodzono w wigilię imienin Andrzeja — czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Początkowo to głównie niezamężne dziewczęta spotykały się na andrzejkach, aby wróżyć sobie na temat swoich przyszłych partnerów. Co ciekawe, mężczyźni wróżyli sobie analogicznie w tzw. katarzynki kilka dni wcześniej, w nocy z 24 na 25 listopada.
 
Andrzejki współcześnie
 
W dzisiejszych czasach andrzejki rozwinęły się w postać zupełnie niezobowiązującej, ciekawe i radosnej zabawy. Zwykle imprezy andrzejkowe gromadzą przedstawicieli oczywiście obojga płci, bawi się każdy bez względu na płeć. Wróżby nadal są istotnym składnikiem andrzejek — można się dowiedzieć chociażby, jakie imię będzie miał nasz wybranek/nasza wybranka, z którym staniemy na ślubnym kobiercu… Lanie wosku przez klucz, inne wróżby matrymonialne, nawet wróżenie z fusów — też nadal są praktykowane.
 
Andrzejki w MGOKSiR w Gniewkowie
 
Tegoroczna Nocna Zabawa Andrzejkowa w GOK-u odbędzie się w optymalnym terminie, jakim jest sobota 27 listopada. Zacznie się od 20:00 i potrwa do samej 3:00 w nocy. Przewidziane są zespół grający na żywo, tańce oraz kolacja. Ten a’la bal nie ma wytycznych co do stroju, warto jednak pewnie ubrać się nie tylko wygodnie, ale i efektownie. Zabierzcie przede wszystkim – dobre humory!
 
Tekst: RN
 
Nocna Zabawa Andrzejkowa
27 listopada 2021, sobota
20:00-3:00
Bilet wstępu: 20 zł/os.
Nadal możecie się zapisać!
Zapisy i informacje: 604 600 188
 

Podobne wpisy: