La Ferita („Rana”) – mural symbolizujący spustoszenie koronawirusa w kulturze

Francuski artysta uliczny o pseudonimie JR namalował we włoskiej Florencji olbrzymi mural symbolizujący spustoszenie, jakiego wszędzie na świecie dokonał koronawirus – konkretnie w kulturze. Malowidło znalazło się na fasadzie Palazzo Strozzi, florenckiej galerii sztuki.

Jak nazwa wskazuje, La Ferita odnosi się do symbolicznych ran, jakie zadał kulturze koronawirus. Jak wszyscy wiemy, zamknięte są muzea czy inne instytucje kultury, nie tylko w Polsce, a w całej Europie. La Ferita pokazuje w czerni i bieli wnętrze budynku tak, że można zobaczyć wiszące w środku obrazy czy postawione tam rzeźby.

Prace nad muralem zostały zrealizowane na przestrzeni dwóch miesięcy. Mural w okazałości pokazano przed kilkoma dniami, pisze o nim m.in. CNN. Rany zadane kulturze przez pandemię koronawirusa są znaczne, ale nazwa, jak i zamysł, nastrajają pozytywnie. Każda rana przecież się goi, szybciej lub wolniej, zależnie od pielęgnacji. Niektóre zostawiają blizny, które pamiętamy całe życie. Jak potoczy się przyszłość kultury w Europie, Polsce, Gniewkowie? Chcemy wierzyć w scenariusze pozytywne, jednak to tylko czas – pokaże.

Instagram artysty JR, na którym można zobaczyć mural La Ferita i inne prace artystyczne, znajduje się pod tym linkiem.

Podobne wpisy: