[(TY)DZIEŃ ZIEMI] Domowe sposoby na bycie eko

Każdy zna na pewno podstawowe zasady, które zbliżają nas do stania się bardziej ekologicznym. Są to proste działania, które mają na celu polepszenie kondycji Ziemi. Powszechna stała się segregacja śmieci (nawet w miejscach publicznych), a coraz więcej osób można spotkać z bawełnianą torbą na zakupy czy własną butelką do wody. Oto kilka pomysłów, jak być bardziej ekologicznym w domu.

1. Kuchnia – zamrażanie produktów. Zamrażanie jest świetnym sposobem na przechowywanie żywności i uratowanie jej przed wyrzuceniem. Mrozić można nie tylko mięsa czy ryby, ale także np. warzywa, owoce, zupy, dania gotowe, ciasta i desery. Należy jednak pamiętać, że żywności nie można mrozić wielokrotnie. Trzeba ją także odpowiednio przechowywać. Ponadto, w celu ograniczenia marnowania  żywności ciekawym rozwiązaniem jest oznaczenie półki w lodówce, która przeznaczona będzie na jedzenie do spożycia w pierwszej kolejności. Umożliwi to większą kontrolę nad produktami z krótkim terminem ważności.

2. Łazienka – chociaż czasem trudno jest pozbyć się swoich ulubionych produktów kosmetycznych, najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest ich samodzielne przygotowanie. Jest to jednak niełatwe, czasochłonne i często drogie. Prostszym rozwiązaniem jest zakup kosmetyków w szklanych opakowaniach. Jest to materiał, który z łatwością można użyć ponownie, czy to do przechowywania innych produktów, czy do zabawy z dziećmi. Przy większych zasobach czasu i kreatywności, ze szklanych opakowań można stworzyć np. ozdoby czy inne elementy wystroju. Coraz więcej firm oferuje kosmetyki w kostkach (np. szampony), zapakowane w kartoniki, co znacznie ogranicza produkcję plastiku. Warto zadbać także o produkty wielokrotnego użytku, takie jak płatki kosmetyczne, wielorazowe myjki, wkładki laktacyjne, chusteczki czy pieluchy. 

3. Biuro domowe – zastąpienie faktur papierowych e-fakturami, korzystanie z prasy elektronicznej zamiast tradycyjnej, drukowanie w wersji dwustronnej, korzystnie z bibliotek i e-booków. Dodatkowo, można wykorzystać już użyte materiały. Pakowanie prezentów w gazety czy szary papier stało się wręcz modne, pocięte kartki z kalendarza idealnie sprawdzą się przy tworzeniu podręcznych notatek czy list zakupów, a wykonanie zakładek z kawałków tekturek lub malowanie na jednostronnie zadrukowanych kartkach na pewno przysporzy wiele radości osobom w każdym wieku. 

Jest to zaledwie kilka przykładów niewymagających dużych zmian w życiu codziennym, które mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Z jednej strony są to tylko małe kroki, ale z drugiej strony, mogą one stać się krokiem milowym dla naszej planety. Stopień w jakim będziemy propagowali działania ekologiczne zależy tylko od naszej wyobraźni, zaangażowania i chęci zmiany nawyków – co może okazać się najtrudniejszym punktem.

Tekst: Kinga Sawicka

Podobne wpisy: