[OBY DO WIOSNY] Jak wiosnę wita Polska?

Pora na rodzime obyczaje, zwyczaje i tradycyjną celebrację nadejścia wiosny. Jest to szczególny czas, kiedy wszystko z przyrodą na czele budzi się do życia. Wiosna to właściwie symbol nowego życia, ale aby nadeszła, trzeba przegnać złą, ponurą i mroźną zimę. Historia Polski, także współczesność, zna kilka symboli zwiastujących wiosnę.

Najbardziej popularny obrzęd to oczywiście palenie albo topienie słomianej kukły, czyli marzanny. Obecnie najczęściej robią to dzieci. Palenie odbywa się w bezpiecznych ogniskach, a topienie w lokalnych rzekach, stawach czy jeziorach. Ten ludowy zwyczaj zdecydowanie przetrwał do czasów dzisiejszych, co jest na pewno ogromną zaletą, która polega na doskonałej pamięci zwyczajów przodków — bez których nie byłoby przecież nas, kolejnych pokoleń.

Kiedyś, szczególnie na wsiach, obchodzono całą lokalizację z tzw. gaikiem-maikiem. Odbywało się to następnego dnia po spaleniu lub utopieniu marzanny. Gaiki-maiki były to najczęściej świerkowe gałązki, przyozdobione wstążkami, kokardkami i innymi ozdobami. Młode dziewczęta i młodzi chłopcy obchodzili wszystkie wiejskie domostwa, żegnając w ten sposób zimę, a życząc wszystkiego dobrego na nadchodzącą wiosnę i kolejny rok oraz śpiewając radosne piosenki.

W Polsce wita się wiosnę również w sposób związany z… przylotem bocianów oraz widokiem jaskółek na niebie. Te ptaki to kolejne symbole jej nadejścia. Bocian od zawsze symbolizuje szczęście, radość, powodzenie, a także płodność; z kolei jaskółka to symbol pracowitości, dobrej nowiny i nowego życia. W polskiej tradycji zakorzeniło się przekonanie, że bociany wracają z ciepłych krajów właśnie na wiosnę, a dokładnie w święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (25 marca), a widok z kolei jaskółek na niebie przynosi nic innego jak szczęście w nowym roku dla każdego, kto je zauważy.

Tradycją w pierwszy dzień wiosny jest również Dzień Wagarowicza. W tym roku początek wiosny kalendarzowej wypada w niedzielę, w związku z czym powstaje pytanie — czy dzieci i młodzież będą świętować nadejście wiosny w inny dzień? Szkoły przekładają powitanie wiosny, zależnie od placówki, na piątek lub poniedziałek. Same organizują pożegnanie zimy i powitanie wiosny — tak, aby zaangażować uczniów i celebrować z nimi wszystkie zachowane ludowe i tradycyjne obrzędy.

wiosna

Podobne wpisy: